Czy folklor to już przeżytek?
Niektórzy uważają, że motywy folklorystyczne stosowane we wnętrzu są już przeżytkiem i trzeba je uznać za formy dekoracji w bardzo złym guście. Nie zgadzamy się z tym poglądem w żadnym wypadku! Dziedzina folkloru jest niezwykle szeroka i rozbudowana. Pośród licznych wzorów i ornamentów w każdej niemal chwili można znaleźć coś dla siebie, aby z powodzeniem i pomysłem upiększyć własną, prywatną przestrzeń. Motywy folklorystyczne na przedmiotach codziennego użytku to nie tylko elementy przedstawiające wzory roślinne oraz zwierzęce. To także liczne szczegóły zgeometryzowane, niby w postaci drobiazgów, ale przynoszące całkiem nowy efekt i świeżość w sztuce dekoracji. Motywy folklorystyczne doskonale sprawdzać się będą na wszelkich elementach przysługujących się podniesieniu naszego komfortu wypoczynku. Efektowne, duże poduchy z wzorami łowickimi wspaniale ubarwią każdą kanapę. W takim miejscu będzie nie tylko miękko, ale także bardzo kolorowo. Motywy folklorystyczne sprawdzą się nie tylko na poduszkach, ale także na pościelach, kocach, obrusach, dywanach, zasłonach. Takie kolorowe formy użytkowe doskonale pasować będą do klasycznie drewnianych mebli z odrobiną nowoczesności.
Ciepło i przytulnie – a wszystko dzięki nawiązaniom do natury!
Kolor we wnętrzu jest bardzo istotny, bo dzięki niemu czujemy się dopieszczeni wygodnymi warunkami. Motyw folklorystyczny może znaleźć się także na naszych ścianach – i to w sposób jak najbardziej bezpośredni. Można zdecydować się na powieszenie naklejek przestrzennych. Jeśli ktoś nie lubi umieszczania na ścianach form naklejanych – zawsze może zdecydować się na stworzenie prawdziwego malowidła spod szablonu przez zaprzyjaźnionego artystę. Ornamentyka czerpiąca z motywów folklorystycznych jest przebogata. Można nią ozdobić ściany na wiele sposobów, stworzyć kompozycję w centralnym punkcie ściany, np. w formie mandali, albo też zdecydować się na umieszczenie wzorów tuż przy suficie lub przy listwie podłogowej, jeśli ściany nie zasłania akurat nadmiar domowych mebli.
Jak zastosować motywy folklorystyczne w kuchni?
Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, któremu bardzo łatwo nadać określony styl i charakter. Wystarczy mądry dobór mebli bazowych aby dzięki dodatkom nakierowywać nasze wnętrze na odpowiednie stylistyczne tory. Jeśli więc marzą nam się folklorystyczne motywy w całej kuchni i chcemy aby te akcenty były dobrze widoczne to podstawą powinny być drewniane meble, ewentualnie o kolorach i fakturze imitujących ten naturalny surowiec. Szczególnie wdzięcznymi meblami do dekorowania ich w folklorystyczne wzory są krzesła i stoły do kuchni. Miękkie poduszki na siedziska krzeseł możemy uszyć z tkaniny w wielobarwne kwiaty. Ten sam akcent może znaleźć się na obrusie oraz zasłonkach w oknie. Porcelanową zastawę w folklorystyczne wzory warto wyeksponować na półkach kredensu bądź kuchennego regału. Dla prawdziwych miłośników folkloru rynek oferuje płytki na ścianę w charakterystyczne wzory, które z pewnością ożywią stonowane drewniane meble.