Jakie są etapy leczenia uzależnienia alkoholowego? Czy u każdego wygląda to tak samo? Jakie terapie są najskuteczniejsze?
Etap pierwszy
Jest to pierwsze spotkanie ze specjalistą, gdzie chory poddawany jest rozpoznaniu. Lekarz psychiatra ma za zadanie:
- nawiązać kontakt z chorym,
- rozpoznać i określić stopień problemu uzależnienia,
- określić wzorzec alkoholowy: ograniczenie picia lub podjęcie abstynencji,
- określenie stopnia zaburzeń współistniejących u uzależnionego,
- określenie dysfunkcji: myślenia, koncentracji uwagi, czy pamięci,
- włączenie odpowiedniej farmakoterapii (tutaj również zastosowanie leku Esperal Poznań specjaliści często proponują choremu),
- określenie dokładnego planu wyjścia z uzależnienia,
- wypracowanie i podniesienie motywacji u pacjenta.
Drugi etap
Związany jest z doborem terapii. Każda terapia, dla pacjenta jest inna. Nikt z nas nie jest taki sam, każdy ma inne problemy i inne motywacje w życiu. Dlatego tak ważne jest dokładne rozpoznanie w pierwszym etapie, by dobrać odpowiednią drogę leczenia. W drugim etapie dobierana jest :
- forma leczenia (indywidualna, grupowa czy wraz ze współuzależnionymi),
- cel (pomoc w ustaleniu właściwego reagowania na emocje, wprowadzenie wzorców społecznych, stabilizacja ilości alkoholu, ogólna poprawa zdrowia),
W tym etapie można zrezygnować z leczenia. Dzieje się tak często, gdyż ludzie stwierdzają że już nie potrzebują dodatkowych nauk, że sami wyrobili sobie umiejętności reagowania na napięcie emocjonalne. Często przerwanie terapii na tym etapie kończy się powrotem do nałogu.
Trzeci etap
Jest związany ze wzmacnianiem oraz podtrzymywaniem wcześniej wyrobionych narzędzi reagowania na zdarzenia psychospołeczne i negatywne emocje. W wielu terapiach trzeci etap, związany jest ze zmianą natężenia spotkań ze specjalistami, czy członkami grupy wsparcia. Tan etap trwa jednak do końca życia. Jest to pocieszająca wizja, bo wielu nowych chorych może liczyć na wsparcie i wzór do naśladowania. Warto pomagać sobie i innym, bo dzięki temu tworzymy mocne fundamenty motywacyjne, które są niezawodne w terapii uzależnień.
W niektórych przypadkach można podjąć się leczenia ambulatoryjnego. Pamiętajmy zatem, że każde leczenie jest inne i nie należy bagatelizować jego znaczenia dla zdrowia. Jeżeli damy sobie radę sami z uzależnieniem, to tylko większe brawa dla nas, jednak umiejętność proszenia o pomoc specjalistów to też wykazanie wielkości naszych charakterów.