Trudności w utrzymaniu trzeźwości – walka z ochotą na alkohol

Alkoholizm to choroba, na którą najczęściej zapada się w sposób nieświadomy. W większości przypadków osoby uzależnione czują bardzo duże wyrzuty sumienia z powodu picia. Nie widzą jednak innego wyjścia ze swojej sytuacji impasu.

Smutne życie alkoholika

Alkoholik doświadczając konsekwencji sięgania po trunek po raz kolejny i pragnąc zapomnieć ponownie pije. Przechodzi fazy składania obietnic wobec siebie i innych, które niestety są szybko łamane.

W zaburzeniu motywacji do pozostania w trzeźwości, najczęściej biorą udział czynniki psychiczne. To sytuacja, w której chory pragnie szybko uporać się z doznawanym stresem.

Stres ten może być potęgowany z wielu powodów, do których możemy zaliczyć:

  • problemy zawodowe
  • problemy osobiste
  • zespół objawów abstynencyjnych
  • choroby psychiczne

Uzależniony dodatkowo nie zna innych dróg radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, a najszybszym sposobem, nie wymagającym wysiłku wydaje się alkohol.

Ta patowa sytuacja może dotyczyć alkoholików zarówno w stadium czynnym, jak i tych, którzy są po detoksie i odwyku.

Jak wspierać motywację do pozostania w trzeźwości

Przede wszystkim należy pamiętać, że alkoholik nie jest w stanie sam poradzić sobie z problemem. Potrzebuje wsparcia, przewodnika. W tej sytuacji niezastąpiona jest psychoterapia i zaangażowanie do pracy nad sobą.

By tę motywację w sobie podtrzymywać, chory musi być trzeźwy. Jest to jednak czasem dla niego bardzo trudne. W utrzymaniu trzeźwości może pomóc mu wszywka alkoholowa. Można ją wykonać bez problemu w całej Polsce. W Opolu wykonuje ją Centrum Medyczne Alkomedica. Na zabieg zaszycia alkoholowego można zgłosić się pod tym adresem https://www.opole.alkomedica.pl/wszywka-alkoholowa.html.

Wszywka alkoholowa to dobry sposób na realizowanie celów psychoterapii. Ważne jest to, że uwalnia chorego z potrzasku sięgania po alkohol jako remedium na wszystkie bolączki. Alkoholik uczy się sposobów radzenia sobie z napotkanymi problemami w inny sposób, co znacznie wzmacnia jego pewność siebie, świadomość swych sukcesów, a tym samym wyzwala go spod uciekania do nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *