Kawa świeżo palona – czym się charakteryzuje

 Kupując kawę, zazwyczaj nie zwraca się uwagi na taką informację jak data wypalania. Jest to jednak bardzo istotne, ponieważ może mieć ona zauważalną różnicę w zapachu i przede wszystkim smaku.

CO WYRÓŻNIA KAWĘ ŚWIEŻO PALONĄ

          Jak wspomniano na początku, wyróżnią ją intensywny smak i aromat – właśnie te cechy zapewniają niezwykłe „doznania” podczas jej spożywania. Tego typu kawa potrafi ukazać pełnię bogactwa ziaren kawy, które są popularne we wszystkich zakątkach świata.

SMAK ŚWIEŻO PALONEJ KAWY

          Jej smak zależy bowiem głównie od warunków klimatycznych, na jakim była uprawiana. Na smak kawy wpływa również otoczenie, ponieważ chłonie ona z niego to co najlepsze. Jeśli jest uprawiana z dala od przemysłu i różnego pochodzenia spalin jej aromat jest wówczas lepszy. Każdy rodzaj ziarna oraz miejsce, z jakiego pochodzi, wpływa na inny smak kawy, dzięki czemu jest on różnorodny i można „eksperymentować”.

JAKI RODZAJ KAWY WYBRAĆ

           Wybór odpowiedniego rodzaju kawy świeżo palonej jest niezwykle ważny, ponieważ decyduje to, czy dana kawa nam przypadnie do gustu. Najpopularniejszymi rodzajami kawy są:

  • arabica – ten rodzaj uprawiany jest w Ameryce Południowej i Afryce. Niezwykły smak Arabici sprawia, że posiada ona tytuł najpopularniejszego gatunku kawy. Rośnie ona najlepiej powyżej 1000 m n.p.m., a warunki jej uprawy podlegają ścisłym regułą. Arabicę cechuje niższa zawartość kofeiny oraz niewielka kwaskowość.
  • robusta – w porównaniu z Arabicą, Robusta jest znacznie łatwiejsza w uprawie. Posiada dwa razy wyższą zawartość kofeiny, a jej zbiory są bardziej obfite. Cena Robusty jest niższa od Arabici.
  • mieszanki – polegają na zmieszaniu różnych gatunków kawy, co sprawia, że otrzymuje ona oryginalny smak.

KAWA ŚWIEŻO PALONA – CZY WARTO

             Z pewnością kawa świeżo palona jest właściwym wyborem, jeśli chodzi o jakość. Są to świeże, starannie wyselekcjonowane ziarna, dzięki czemu ich smak jest tak niepowtarzalny. Taka kawa jest warta uwagi, szczególnie gdy spożywa się głównie klasyczną kawę – będzie to przyjemna zmiana, która na pewno zagości na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *