Zawał jest najczęstszym schorzeniem, z jakim kojarzą się problemy sercowe. Charakterystyczne objawy, jakie występują podczas zawału skłaniają świadków tego zdarzenia do natychmiastowego wezwania karetki pogotowia i jest to działanie jak najbardziej prawidłowe. Czasem jednak podobne objawy dają inne schorzenia. Warto wiedzieć, kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z zawałem i jak można pomóc osobie, u której wystąpił.
Przyczyna zawału i jego objawy
Zawał serca występuje wtedy, gdy na blaszce miażdżycowej powstaje zakrzep, uniemożliwiający dopływ odpowiedniej ilości tlenu do serca. Z powodu niedotlenienia zwykle występują takie objawy, jak:
- piekący lub duszący ból w klatce piersiowej
- bladość skóry
- zawroty głowy
- kołatanie serca
- zmiana koloru skóry na wargach, końcach palców
- mdłości
Aby pomóc osobie, u której podejrzewamy zawał serca, należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie. Podczas oczekiwania na przybycie karetki poluźnić wszystkie elementy powodujące ucisk ciała, jak krawat, pasek, a u kobiet stanik. Atak zawału sprawia, że osoba, która go doświadczyła może zacząć panikować z obawy przed utratą życia. Należy wówczas starać się uspokoić taką osobę i otoczyć ją szczególną troską. Zdarza się jednak, że o przebytym zawale nawet nie wiemy, ponieważ może dawać również słabo zauważalne symptomy, takie jak lekkie zawroty głowy lub niemiarowe bicie serca.
Jak sprawdzać stan serca i nie pomylić zawału z innym schorzeniem?Podobne objawy występują również w przypadku innych schorzeń. Może się okazać, że to, co wygląda na zawał serca to nerwica, nerwobóle lub też choroby układu pokarmowego. Dlatego warto badać stan serca, by mieć pewność, że jego praca jest prawidłowa i jeśli pojawią się podobne dolegliwości, przyczyn należy poszukać gdzie indziej. Może w tym pomóc przenośne urządzenie Kardia mobile, dzięki któremu można kontrolować serce o dowolnej porze dnia i wszędzie, gdzie się znajdujemy. Badanie EKG wykonane tym przenośnym urządzeniem daje pewność, że każdą nieprawidłowość możemy skonsultować z lekarzem i nie dopuścić do groźnych dla życia schorzeń, jakim jest właśnie zawał serca.