Jak przebiega sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatyczna. Warto jednak pamiętać, że nasze życie biegnie dalej i należy zapewnić godny pochówek dla zmarłej osoby. Co jednak w przypadku sytuacji, w której osoba umiera za granicą. Jakie środki należy wtedy podjąć, aby wszystko przebiegło sprawnie i bezstresowo?

Transport zwłok z zagranicy wymaga od nas niestety sporo papierkowej roboty, które jest niezbędna w takiej sytuacji. Na samym początku trzeba udać się do prezydenta lub burmistrza miasta po specjalne zaświadczenie o śmierci danej osoby. Wszystkie dokumenty należy później odesłać do polskiego konsula znajdującego się w innymi kraju. Jakie dokumenty są zatem wymagane? Najważniejszy jest akt zgonu. Jest to dokument, które tak naprawdę niezbędny, jeśli chcemy, aby przewóz zwłok z zagranicy przebiegł bezproblemowo. Jeśli osoba zmarła nie żyje na skutek choroby zakaźnej, należy mieć zaświadczenie medyczne o określonej chorobie.

Jest to stworzone po to, aby nie transportować zwłok do Polski, które mogą zarazić innych ludzi ciężką, a nawet egzotyczną chorobą, których leczenie jest bardzo trudne. Następnie należy pomyśleć o zaświadczeniu z zakładów pogrzebowych, że jest to w 100% przygotowana firma na sprowadzanie zwłok z zagranicy. Ostatnim z ważnych dokumentów jest oświadczenie koronera, że pozwala na wydanie zwłok ze szpitala i umożliwia na transport osoby zmarłej. Bez jego zezwolenia, ciało nie będzie mogło opuścić zagranicznego kraju. Sprowadzanie ciała zmarłej osoby jest rzeczą trudną ze względów moralnych, jak i biurokratycznych. Na całe szczęście istnieje sporo firm, które zajmują się takimi sprawami od A do Z i nie trzeba się martwić chodzeniem po urzędach w celu otrzymania specjalnych zaświadczeń.

Warto jednak zapoznać się najpierw z ocenami tej firmy w Internecie. Nie każda firma jest przygotowana w odpowiedni sposób na tego typu zadania. Na całym etapie transportu musimy pamiętać o godności osoby zmarłej. Jest to rzecz kluczowa z punktu widzenia religii, ale i również moralności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *