Skóra atopowa – czym jest, objawy, leczenie

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest powszechną chorobą skóry, która dotyka duży procent światowej populacji. Jest to szczególny rodzaj nadwrażliwości alergicznej, która wiąże się z przewlekłym zapaleniem skóry. W atopowym zapaleniu skóry skóra staje się wyjątkowo swędząca, powodując zaczerwienienie, obrzęk, tworzenie się pęcherzyków, pękanie, strupy czy łuszczenie. Ponadto suchość skóry jest bardzo częstą dolegliwością u prawie wszystkich osób dotkniętych tym schorzeniem. Większość osób zostaje zdiagnozowana między pierwszym a piątym rokiem życia, jednak istnieje również szansa, że ta choroba może wystąpić w późniejszych latach, zazwyczaj po długim wystawieniu skóry na niekorzystne dla niej warunki.

Czym objawia się atopowe zapalenie skóry?

Chociaż objawy i oznaki mogą się różnić w zależności od osoby, najczęstszymi objawami są sucha, swędząca i czerwona skóra. Zazwyczaj dotknięte obszary skóry obejmują ramiona, nadgarstki, twarz i szyję. Swędzenie jest najważniejszym czynnikiem w atopowym zapaleniu skóry, ponieważ drapanie i pocieranie może pogorszyć stan zapalny skóry charakterystyczny dla tej choroby, tworząc pewnego rodzaju błędne koło.

Jak zwalczać atopowe zapalenie skóry?

Najczęstszym i najlepszym wyborem jest po prostu udanie się do lekarza specjalisty, który będzie w stanie określić stadium choroby jak zleci potrzebne badania, w wyniku których będzie można określić przebieg leczenia. Mimo to warto zadbać o swoją skórę przede wszystkim unikając rzeczy, które mogą ją podrażnić. Mogą to być m.in. kurze, piaski, perfumy, kosmetyki, niektóre rodzaje włókien czy sierść. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co może podrażniać skórę a co nie, ponieważ przebieg choroby jest bardzo indywidualny. 

Więcej o kosmetykach prebiotycznych: https://giftofnature.pl/pielegnacja-twarzy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *