Jakie są ceny aparatów USG w Polsce?

Aparaty USG to coś o czym każdy w Polsce ma przynajmniej podstawową wiedzę, nieważne czy mówimy tu o młodszych 20-30 letnich osobach, czy też o starszych emerytach po 60ce. Dlaczego tak jest?

Jest tak głównie dlatego, ponieważ każdy z nas miał co najmniej raz w życiu (a z reguły częściej) kontakt z aparatem USG. Jest to bowiem jedno z urządzeń, które są wykorzystywane w polskich szpitalach najczęściej i to na prawie każdym wydziale i specjalności lekarskiej.

Aparaty USG (nazywane też ultrasonografami) wykorzystywane są do wykrywania na przykład schorzeń układu krążenia, stanów zapalnych, zmian nowotworowych, torbieli, ropni i innych guzków występujących wewnątrz organizmu w naszych organach. Jak taki aparat USG działa, że pozwala na wykrywanie takich schorzeń? W największym skrócie urządzenie to przepuszcza przez cały nasz organizm wiele fal ultradźwiękowych (które mają częstotliwość z zakresu od około 2 do 50 Mhz). Na podstawie odbić owych fal, doświadczony lekarz jest w stanie potem stwierdzić jakiego typu schorzenie posiadamy.

Oczywiście aparaty USG nie są tanimi urządzeniami, dlatego często szpitale nie posiadają na swoich oddziałach odpowiednich ilości ultrasonografów.

Jakie są ceny aparatów USG w Polsce i od czego te ceny zależą? Ceny aparatów USG zaczynają się od kwoty około 8-10 tysięcy złotych (są to tzw. mini ultrasonografy), a kończą na zawrotnych cenach wynoszących między 70 a nawet 75 tysięcy złotych. Oznacza to, że najdroższe ultrasonografy potrafią kosztować tyle co prawie dwa nowe samochody. Najdroższe są aparaty USG, które są mobilne i przenośne. Drogie są też ultrasonografy wyposażone w Doppler.

Oczywiście są modele jeszcze droższe – są to jednak prototypowe aparaty, które dostępne są na razie wyłącznie na rynku amerykańskim. Ich cena może przyprawić niejedną osobę o zawrót głowy, ponieważ zaczyna się od 200 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *