Co powinien zawierać dobry biznesplan

Założenie własnej działalności obecnie nie jest zbyt skomplikowane. Nie wymaga nawet fatygowania się do urzędu, ponieważ można firmę zarejestrować przez Internet. Zanim jednak rozpocznie się ten proces, warto najpierw dobrze przygotować się do roli przedsiębiorcy. Mimo iż może się wydawać, że wszystko jest dokładnie obmyślone, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie profesjonalnego biznesplanu, który nie dość, że pomoże w prowadzeniu firmy, to jeszcze jest niezbędny podczas ubiegania się o dofinansowania. Jak w takim razie napisać dobry biznesplan i co on powinien zawierać?

Struktura biznesplanu

Biznesplan powinien zawierać rzeczowe dane. Przed przystąpieniem do niego, należy zatem dokładnie zapoznać się ze strukturą i elementami, które musi on zawierać, aby później nie budził żadnych wątpliwości i nie było potrzeby modyfikacji lub dostarczania dodatkowych dokumentów. Profesjonalny biznesplan składa się z:

  • opisu przedsięwzięcia,
  • charakterystyki przedsiębiorstwa,
  • opisu usług lub oferowanych produktów,
  • uwzględnienia zatrudnionych pracowników,
  • analizy rynku oraz konkurencji,
  • planów marketingowych,
  • harmonogramu działań.

Streszczenie działalności powinno być napisane na samym końcu, będąc niejako podsumowaniem wszystkich elementów zawartych w biznesplanie. Pełni ono rolę wizytówki przedsiębiorstwa, dlatego warto przyłożyć się do tego, aby było napisane profesjonalnie i zachęcało do dalszej lektury. Część biznesplanu, poświęcona charakterystyce to miejsce na szczegółowe dane, dotyczące nazwy firmy, adresu, daty rozpoczęcia działalności oraz jej celu.

Biznesplan – samodzielnie, czy zlecić

Napisanie biznesplanu wymaga sporego nakładu pracy. Zawarte w nim analizy finansowe, wykresy, bilanse, nie wszystkim przychodzą z łatwością. W takiej sytuacji można powierzyć wykonanie tego zadania profesjonalnej firmie. Mogą pojawić się jednak wątpliwości związane z kosztami takiej usługi. Zastanawiając się nad tym, jaka jest biznesplan cena i czy warto zainwestować w wykonanie go przez specjalistów w tej dziedzinie, trzeba pamiętać, że każdy biznes wymaga inwestycji. Ale takiej, która ma szansę się zwrócić. Posiadając dobry biznesplan mamy pewność, że prowadząc firmę unikniemy niemiłych niespodzianek w trakcie jej działalności.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *