Urządzasz garderobę? Sprawdź nasze porady!

W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, gdy okazuje się, że zwykła szafa to za mało. Potrzebna jest garderoba, w której jest nie tylko wygodnie (bo wszystko mamy pod ręką), ale też która daje konkretne korzyści. Jedną z tych korzyści jest możliwość lepszego zadbania o ubrania. Dobrze zorganizowana garderoba sprawia, że ubrania nie zniszczą się zbyt szybko, zachowują ładny zapach po wypraniu przez dłuższy czas, a po wyprasowaniu nie gniotą się tak szybko jak wtedy, gdy włożymy je do szafki. Jak zorganizować garderobę, aby jak najlepiej nam się przysłużyła?

Rozplanuj umeblowanie garderoby

Po pierwsze, trzeba przemyśleć sposób, w jaki mają zostać rozłożone nasze ubrania. Tutaj istotne jest to, kto będzie korzystał z garderoby: czy mają znaleźć się tam tylko kobiece sukienki i dodatki oraz buty, czy też pomieszczenie ma służyć całej rodzinie? W drugim przypadku należy zaplanować specjalną przestrzeń do przechowywania męskich spodni, marynarek i pasków do spodni oraz miejsca do przechowywania krawatów. Jeśli garderoba ma być także domowym schowkiem na sprzęt sportowy i rzeczy dla dzieci, wówczas też musi wyglądać inaczej niż pomieszczenie przeznaczone jedynie do ubierania się kobiety.

Wieszaki na ubrania

Urządzanie garderoby powinno zostać poprzedzone wycieczką do sklepu w celu poszukiwania najlepszych wieszaków. Powinny być solidne (wówczas nie połamią się już po pół roku używania), a także powinny być dopasowane do rodzaju ubrania, które będą trzymały. Wieszaki na spódnice powinny mieć klamerki. Wieszaki piętrowe na spodnie przyczyniają się do znacznej oszczędności miejsca w garderobie. Wieszaki na marynarki powinny mieć szerokie i solidne skrzydełka. Dzięki temu ubrania nie będą szybko się odkształcały na ramionach.

Półki na ubrania w garderobie

Na półkach natomiast powinny znajdować się koszulki, swetry, bluzki, a także wszelkie ubrania, które nie mną się podczas leżenia na płasko w złożonej kostce. Układajmy je w taki sposób, aby w każdej chwili można było uzyskać do nich dobry dostęp. Bardzo dobrym patentem jest też segregowanie ubrań pod kątem użyteczności: na jednej polce ułóżmy ubrania do chodzenia do pracy, na innej takie, które zakładamy do prac w ogródku, a na jeszcze innej ubrania, które zakładamy do sprzątania domu.

Poza wieszakami i półkami, w garderobie powinno znajdować się też dobrze oświetlone lustro, a także podręczne szafki z przegródkami do segregowania biżuterii, dodatków oraz codziennych szpargałów. Powinny znajdować się na wysokości ręki.

Jeśli czujemy się zdezorientowani w kwestii urządzania użytecznej garderoby, warto zasięgnąć pomocy architekta wnętrz (sprawdźcie: Pogotowie Wnętrzarskie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *