Materiały ognioodporne ważnym elementem ochronnym

Aby uchronić się przed pożarem lub poparzeniem, stosujemy różnego rodzaju materiały ognioodporne. Kiedyś furorę robił azbest, lecz gdy okazało się, że wdychane przez nas drobinki tego materiału mogą spowodować zachorowanie na raka, odstąpiono od tego. Obecnie stosuje się sznury i maty ceramiczne.

Materiały te doskonale izolują i uszczelniają przewody wodne, parowe, wentylacyjne czy kominowe. Maty ceramiczne dodatkowo izolują kotły, rurociągi, kominy. Ochraniają elementy metalowe przed działaniem wysokiej, jak i niskiej temperatury. Uszczelniają szpary w piecach. Izolacje ceramiczne mogą ochronić przed temperaturą aż do 1430 °C. Sznur ceramiczny używany jest do uszczelniania kotłów, zbiorników, komór piecowych itp.

Warto wspomnieć, że materiały ognioodporne są bardzo ważnym elementem ochronnym. Działanie wysokich i niskich temperatur może – przy nieuważnym obchodzeniu się – być przyczyną wypadków i urazów. Używanie materiałów ogniotrwałych uchroni nas od nieprzyjemnych skutków. Ekipy montujące urządzenia grzewcze i chłodnicze znają się na rzeczy i stosują te materiały na porządku dziennym. Mata i sznur ceramiczny to obowiązkowy dodatek do montażu tego typu urządzeń. Zresztą wymogi bhp wymuszają na ekipach montujących ten obowiązek. Oprócz wymienionych wyżej materiałów, stosuje się również cement ogniotrwały, płyty i sznury silikonowe i grafitowe. Uszczelnione w ten sposób urządzenia nie są źródłem nieprzewidzianych wypadków, czy urazów. Praca i przebywanie w obecności tak zabezpieczonych urządzeń jest bezpieczna i nie powoduje nieprzyjemnych zatargów. Dbajmy o izolację mechanizmów emitujących skrajane temperatury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *