Kredyt hipoteczny szansą na zakup nieruchomości

Ceny mieszkań z każdym rokiem idą w górę. Daje się to odczuć szczególnie w dużych miastach. Według najnowszych badań, średnio za metr kwadratowy trzeba zapłacić 4944 zł. Są to jednak dane ogólnopolskie i jak można przypuszczać, w największych miastach kwoty te są jeszcze wyższe. Wzrosty cen, spowodowane dużym popytem na nieruchomości, bardziej przystępnymi warunkami kredytowymi, a także wzrostem cen materiałów budowlanych, powodują, że rzadko kto może pozwolić sobie na zakup swojego własnego mieszkania lub domu bez wsparcia ze strony banku.

Co to jest kredyt hipoteczny i kto może się o niego starać

Kredyt hipoteczny to w tej chwili najbardziej popularna forma pożyczki na zakup mieszkania. Cechuje się niskim oprocentowaniem, a także długim okresem spłaty zadłużenia, sięgającym nieraz kilkadziesiąt lat. Aby móc starać się o tego rodzaju kredyt, należy mieć jednak zabezpieczenie w postaci innej nieruchomości. Oprócz tego bank, rozpatrując wniosek o jego przyznaniu, bierze pod uwagę:

  • historię kredytową wnioskodawcy
  • jego miesięczne dochody
  • koszty utrzymania
  • rodzaj umowy o pracę
  • staż pracy

Banki, udzielając kredytu na mieszkanie wymagają wkładu własnego. Regulacja ta zaczęła obowiązywać od 2013 roku, a wysokość wkładu własnego stopniowo rosła, aż zatrzymała się na 20 procentach wartości nieruchomości, którą chcemy nabyć. Jeśli jednak osoba starająca się o kredyt nie ma takiej kwoty, a posiada inną nieruchomości lub właścicielem jest bliska osoba, która się na to zgodzi poprzez przystąpienie do kredytu – może być to dla banku odpowiednim zabezpieczeniem.

Od czego zacząć starania o kredyt na wymarzone mieszkanie

Jeśli kupujemy nieruchomość bez pośredników, przede wszystkim należy porównać oferty banków, proponujących takie rozwiązania. Korzystając z pomocy biur pośredniczących w zakupie mieszkania, takich jak kazo.pl  można liczyć na fachową i bezpłatną pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego dla danej nieruchomości, mając do dyspozycji oferty kredytowe wszystkich banków. Taka opcja znacznie skróci czas poszukującemu i pozwoli skupić się na wyborze odpowiedniego lokum. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *