Materac bez stelaża. Czy można położyć materac bezpośrednio na podłodze?

Zakup odpowiedniego łóżka nie należy do najprostszych. Trzeba zarówno wybrać trwałą ramę, jak i wytrzymały stelaż oraz wygodny materac. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się wyłącznie na materac, położony bezpośrednio na podłogę. Czy to jednak dobre rozwiązanie?

Materac na podłodze: wady i zalety

Zanim wyszukamy „materace Katowice”, trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście zamierzamy spać na gołym materacu położonym na ziemi. Oczywiście jest to dobry pomysł, kiedy mamy małe mieszkanie i nie chcemy, żeby pełnowymiarowe łóżko dominowało nad pomieszczeniem. Decydując się na materac bez stelaża, nadajemy wnętrzu minimalistycznego, nowoczesnego wyglądu. Przy okazji możemy sporo zaoszczędzić, bo przecież nie zapłacimy tak dużo, jak za kompletnie wyposażone łóżko.

Niestety spanie na materacu na podłodze wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim, kiedy produkt ma bezpośredni kontakt z podłożem, jest bardziej narażony na działanie bakterii i grzybów. Co za tym idzie, w materacu może rozwinąć się pleśń, szczególnie jeśli wybierzemy model, który nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza. Materac na podłodze będzie szybciej się niszczył, zwłaszcza gdy nie będziemy go regularnie czyścić.

Musimy też pamiętać, że łóżko ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Goły materac nie zapewni takiego oparcia dla kręgosłupa, jak w przypadku wykorzystania stelaża. Materac bez wsparcia jest szczególnie podatny na odkształcenia, z biegiem czasu może się też zmieniać jego twardość.

Jak dbać o materac na podłodze?

Wysokiej jakości produkt to nie wszystko; trzeba też należycie o niego zadbać. Materac musimy regularnie wietrzyć, by zapobiec rozwijaniu się bakterii. By nie przylegał on ściśle do podłoża, dobrze zaopatrzyć się w zdejmowany pokrowiec. Będzie stanowił dodatkową barierę ochronną, a w razie potrzeby będziemy mogli go wyprać. Przed zakupem zwracajmy uwagę na to, czy materac jest wykonany z materiałów antyalergicznych i antybakteryjnych. Stosujmy się do zaleceń producenta w kwestii czyszczenia, by posłużył nam na dłużej. Trzeba też regularnie sprzątać podłogę pod materacem, żeby ograniczyć zbieranie się kurzu i roztoczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *