Jak działa alkomat ?

Co to jest alkomat?

Alkomat jest urządzeniem, które sprawdza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przeprowadzenie takiego badania jest wykonalne, gdyż w płucach alkohol wydobywa się z krwi do wydychanego powietrza. Tester trzeźwości najczęściej jest wykorzystywany przez funkcjonariuszy policji badających trzeźwość kierowców, jednak coraz bardziej popularne staje się posiadanie alkomatu na potrzeby własne lub firmy, w celu sprawdzania pracowników.

Jak działa alkomat?

Najważniejszym elementem jest sensor, czyli czujnik, który odpowiada za sprawdzenie i obliczenie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu badanej osoby. Cały proces przebiega w sprawny i szybki sposób. Odpowiednia ilość wydychanego powietrza przepływa do komórki pomiarowej. Przy użyciu etanolu wywołuje prąd albo przemienia oporność elektryczną półprzewodnika. Następnie dochodzi do porównania wartości prądu z określoną bazą danych, wynik zostaje przedstawiony na wyświetlaczu LCD alkomatu. Wynik zostaje przedstawiony w powszechnie znanej jednostce, czyli w promilach (‰). Ze względu na rodzaj użytego sensora alkomaty możemy podzielić na trzy kategorie:
-półprzewodnikowe są najbardziej popularne wśród użytkowników ze względu na stosunkowo niską cenę, jednak aby wynik był miarodajny, należy uważać na inne substancje np. dym papierosowy, ponieważ może on wprowadzić sensor w błąd. Lepiej odczekać pół godziny przed wykonaniem testu;
-elektrochemiczne to alkomaty wyższej klasy, stosowane przez policję. Żadne substancje nie wpływają na wynik, wykrywają one tylko poziom zawartego alkoholu;
-spektrofotometryczne działające na podczerwień. Wykorzystywane stacjonarnie najczęściej przez policję.
Sklep Alkomaty.net.pl oferuje szeroki wybór profesjonalnych testerów.

W jaki sposób przeprowadza się badanie?

W większości urządzeń po uruchomieniu należy chwilę odczekać, aż alkomat przygotuje się do użycia. W zależności od posiadanego modelu sensor podgrzewa się do wymaganej temperatury. Możliwość wykonania testu zostaje zasygnalizowana dźwiękiem lub pojawia się komunikat na wyświetlaczu. Następnie należy dmuchać w ustnik przez kilka sekund, urządzenie ponownie daje sygnał dźwiękowy informujący o zakończonym procesie pomiarowym. Wynik jest przedstawiony na wyświetlaczu. Co więcej, jeśli norma została przekroczona, pojawia się sygnał dźwiękowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *