Tabletki na stawy dla psa

Dysplazja stawów biodrowych u psów jest jedną z chorób o podłożu genetycznym, jakie mogą spotkać naszego czworonożnego pupila. Co to jest i jak można jej przeciwdziałać?

Dysplazja stawów biodrowych – na czym polega?

Dysplazja stawów biodrowych, w skrócie HD od angielskiego nazwy Hip Dysplasia, to uwarunkowane genetycznie wadliwe ukształtowanie stawów biodrowych. Zazwyczaj dotyczy ona obu bioder, choć zdarzają się również przypadki, gdzie problem dotyczy tylko jednego z nich.

Objawia się to zbyt luźną torebką stawową oraz otaczających ją wiązadeł, co w konsekwencji prowadzi do niestabilności stawu i nadwichnięć głowy kości udowej. To natomiast długofalowo prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu.

Co jest przyczyną dysplazji stawów biodrowych u psów?

Dysplazja stawów biodrowych ma podłoże genetyczne jednak na rozwój i ujawnienie się choroby, mają wpływ również czynniki zewnętrzne takie jak:

– predyspozycje rasowe. Na HD szczególnie narażone są owczarki niemieckie, boksery, sznaucery olbrzymie, labrador retrivery, rottweilery, dogi niemieckie,

– nadwaga u szczeniąt,

– nadmierny wysiłek fizyczny w fazie wzrostu u młodych psów,

– braki substancji i witamin wspomagających rozwój stawów u młodych psów,

– zbyt duża zawartość wapnia w pożywieniu.

Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do rozwoju schorzenia.

Objawy dysplazji stawów biodrowych

Do typowych objawów dysplazji stawów biodrowych zaliczamy:

– problemy z poruszaniem się,

– niechęć do biegania,

– nienaturalna ostrożność przy wstawaniu i kładzeniu się,

– trudności ze wskakiwaniem np. na łóżko czy posłanie.

Te wszystkie objawy powinny skłonić nas do udanie się do lekarza weterynarii i wykonania prześwietlenia RTG. Profilaktyczne badanie kontrolne można wykonać już u 3 czy 4-miesięcznego szczeniaka. Najczęściej jednak wykonuje się je później, w okolicach

6 – 9 miesiąca życia. Brak HD definitywnie stwierdzić można po ukończeniu fazy wzrostu u psa, czyli zazwyczaj ok. 12 miesiąca.

Dysplazja stawów biodrowych – profilaktyka

Przede wszystkim należy dbać o nieprzekarmianie szczeniaka, a także o odpowiednie dozowanie ruchu w fazie wzrostu. Ponadto bardzo ważna jest również suplementacja. Odpowiednie tabletki na stawy dla psa wspomogą rozwój stawów u szczeniąt, a także wspomogą prawidłowe funkcjonowanie u dorosłych czworonogów. Jednym z miejsc, gdzie mamy duży wybór takich suplementów jest np. sklep Weterynaryjny.pl, gdzie znajdziemy tabletki na stawy dla psa, które wspomogą pracę i rozwój stawów biodrowych u naszych pupili.

Choć dysplazja stawów biodrowych jest schorzeniem dziedzicznym, jednak możemy ograniczyć prawdopodobieństwo jej ujawnienia się. Warto o tym pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt w fazie wzrostu naszych czworonożnych przyjaciół – polecamy tabletki ze sklepu: https://weterynaryjny.pl/zdrowe-stawy-c-2_15.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *