Adidas Gazelle – prosta forma w oldschoolowym wydaniu

Buty Adidas Gazelle, ze swoją niską cholewką, płaską podeszwą i prostym krojem, są dziś kultowym modelem sportowej marki, a ich historia sięga jeszcze lat 60. XX wieku. Te uwielbiane przez ikony mody i stylu – jak Mick Jagger, Kate Moss czy Helena Christensen – buty są nieustająco popularne, a ich prostota i uniwersalność powodują, że zdobywają serca kolejnych pokoleń osób ceniących sobie wygodę w połączeniu z modnym designem. 

Specyfika modelu Gazelle

Adidas Gazelle były pierwszymi sportowymi butami niemieckiej marki, do produkcji których został wykorzystany szorstki zamsz użyty na całości ich niskiej cholewki. Pojawiły się na rynku w 1966 roku dostępne początkowo tylko w dwóch odcieniach: czerwonym i niebieskim. Ciekawostką jest fakt, że Adidas Gazelle czerwone zostały stworzone z myślą o piłkarzach ręcznych, przez co posiadały specjalną, antypoślizgową podeszwę z bieżnikiem. Niebieskie Gazelle powstały natomiast do celów treningowych, z zastosowanym dodatkowym wsparciem kostki oraz łuku stopy i podeszwą z mikroskopijnymi wypustkami. Prawdziwą sławę buty Gazelle zyskały w czasie mistrzostw świata odbywających się w 1972 roku w Monachium, kiedy pływak Mark Spitz uniósł je do góry w czasie wręczania mu medalu za osiągnięcia sportowe. Spotkało się to zresztą z protestem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który uznał to za bezprawne lokowanie produktu.

Popularność butów Adidas Gazelle w późniejszych latach

Minimalistyczny design butów Gazelle i zastosowanie zamszu, który pozwalał na osiągnięcie głębszego koloru cholewki niż przy użyciu skóry licowej spowodowały, że buty te stały się szybko jednym z najchętniej noszonych na całym świecie. Męskie i damskie modele Adidas Gazelle w latach 80. podbiły z kolei Wielką Brytanię, gdzie stały się jednym z obowiązkowych elementów stylizacji w rosnącym w siłę środowisku hip-hopowym. W 1985 roku na rynku pojawiły się buty z tej linii w kolorze zielonym. W latach 90. i inwazji britpopu, Gazelle jako obuwie noszone przez członków uwielbianego zespołu Oasis, znów zyskało na popularności. Dekada lat 90. była też czasem, kiedy pojawiło się więcej ich wersji kolorystycznych, jak czarne i białe modele. Współcześnie, np. w sklepie internetowym ButoManiak.pl, można znaleźć Adidas Gazelle w oryginalnym kolorze żółtym czy bardzo modnym od kilku sezonów odcieniu pudrowego różu. 

Jak nosić buty Adidas Gazelle?

Współczesna moda pozwala na łączenie obuwia sportowego z pozostałymi elementami stylizacji z zupełnie innej bajki. Nic więc dziwnego, że Adidas Gazelle towarzyszą nie tylko typowo sportowym zestawom, ale noszone są również przez kobiety do sukienek i spódnic, a przez mężczyzn nawet do eleganckich garniturów, przełamując w ten sposób ich zbyt oficjalny charakter. Z pewnością są to buty, które warto mieć w swojej szafie, bo sprawdzą się w wielu sytuacjach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *