Dlaczego kalibruje się alkomat?

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów alkomatów – do najpopularniejszych typów należą półprzewodnikowe, dużą popularnością cieszą się również alkomaty elektrochemiczne i dowodowe. Z roku na rok rośnie świadomość kierowców w zakresie odpowiedzialnej jazdy, a także wiedza, że alkohol spożyty nawet kilkanaście godzin przed wyruszeniem w drogę wciąż może krążyć w organizmie, narażając kierowcę na niebezpieczeństwo i potencjalne problemy prawne. Aby mieć stuprocentową pewność, niezbędny jest alkomat wysokiej klasy. Niezwykle istotnym aspektem, niezależnie od rodzaju sprzętu, jest również jego regularna kalibracja.

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Jest to cyklicznie wykonywana seria testów, które określają, czy alkomat prawidłowo wskazuje zawartość alkoholu w powietrzu. Jak każde urządzenie pomiarowe, również alkomat po pewnym czasie eksploatacji może rozstroić się i stracić swoją docelową dokładność. Stąd właśnie wynika konieczność przeprowadzania tego typu kontroli – zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest, aby kalibracja alkomatu była przeprowadzana przez fachowców, zawodowo zajmujących się tym tematem. Próby przeprowadzania tego zabiegu w domowych warunkach kończą się uszkodzeniem lub niedokładną optymalizacją, co skutkuje niewiarygodnymi wynikami. Prawidłowa kalibracja wymaga użycia specjalnych maszyn, które z bardzo dużą dokładnością określają, czy wskazania alkomatu są zgodne z rzeczywistością. W sytuacji kiedy testy wykażą, że urządzenie straciło swoją precyzję, wykonywany jest reset oprogramowania do ustawień fabrycznych. Od tego momentu alkomat znowu działa poprawnie. Poznaj profesjonalny serwis alkomatów: https://www.kalibrujemy.pl/13-kalibracja-i-serwis-alkomatow

Co ile trzeba kalibrować alkomat?

Wszystko zależy od zaleceń producenta, które określają po jakim czasie (lub po jakiej liczbie wykonanych testów) należy sprawdzić sprzęt. Zwykle jest to przedział czasowy pomiędzy 3-12 miesięcy lub 300-600 pomiarów. Zazwyczaj alkomaty półprzewodnikowe wymagają częstszej kalibracji, podczas gdy na przykład elektrochemiczne, odznaczają się nieco dłuższą wytrzymałością.
Sprzęt powinien być poddany kalibracji również w sytuacji, kiedy eksploatowany jest w warunkach niestandardowych – np. przez dłuższy czas w bardzo niskiej/wysokiej temperaturze lub wilgoci. Wszelkie wątpliwości co do samych wyników również najlepiej zweryfikować w punkcie zajmującym się kalibracją. Warto pamiętać, że im lepsza jakość alkomatu, tym wyższa jego wytrzymałość i wiarygodność.

Sklep Kalibrujemy.pl zaprasza – od wielu lat zajmujemy się sprzedażą i wszelkiego rodzaju naprawami oraz kalibracją alkomatów. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i doświadczeniu, jesteśmy w stanie zapewnić dokładność naszych usług, najlepszy sprzęt i fachowe doradztwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *